Zánět pobřišnice – Příčiny

Peritonitida dochází, když je tenká vrstva tkáně obložení břicha (peritoneum) infikována bakteriemi nebo houbami.

Infekce může být buď vytvořit přímo v peritoneu a šíří z jiné části těla.

Nejčastěji, peritonitida je způsobena infekcí, které se šíří do pobřišnice z jiné části těla. Toto je známé jako sekundární zánět pobřišnice.

Infekce jiných částí těla

Časté příčiny sekundární peritonitidy zahrnují

Jak Crohnova nemoc a divertikulitida může způsobit, že se do tlustého střeva dochází k zánětu. V případě, že zánět je zvláště závažné, tlustého střeva může rozdělit a úniku obsahu střev do peritonea, kontaminovat to s bakteriemi.

přímá infekce

Zánět pobřišnice může nastat, když pobřišnice stává přímo infikovaný, ačkoli toto je vzácné. To je označováno jako primární nebo spontánní peritonitidy.

Ve většině případů je primární peritonitida je způsobeno zjizvení jater nebo peritoneální dialýza.

Zjizvení jater, známý jako cirhóza, může dojít po poškození jater. Mezi nejčastější příčiny cirhózy. jsou zneužívání alkoholu, hepatitidy C infekce, nebo obezita.

Cirhóza může vést k nahromadění tekutiny uvnitř břicha (ascites). Tato tekutina je obzvláště náchylné k infekci, a poskytuje prostředí, ve kterém bakterie nebo houby mohou růst a šířit.

Toto hromadění tekutiny postihuje asi polovina lidí s cirhózou, obvykle mnoho let po cirhózou byla diagnostikována. Asi 20% lidí s cirhózou, kteří vyvíjejí ascites bude ovlivněna zánětu pobřišnice.

Lidé mají peritoneální dialýzu k selhání ledvin jsou vystaveni riziku vzniku zánět pobřišnice. Dialýza je lékařská péče, která kopíruje hlavní funkce ledvin a odstraňuje odpadní produkty z těla.

Peritoneální dialýza používá peritoneum replikovat, že hlavní funkcí ledvin, které je pro filtrování odpadních produktů z krve. Malá trubka nazývá katetr se implantuje do peritonea, který odstraňuje odpadní produkty.

Cirhóza

Ačkoli vzácný, může peritonitidy vyvinout v případě, že zařízení znečistí bakteriemi nebo houbami.

peritoneální dialýza

Po letech nadměrné pití, Andy ples byl diagnostikován s cirhózou onemocněním jater