Tranzitorní ischemická ataka (TIA) – Příčiny

Přechodné ischemické ataky (TIAs), nastat, když jeden z krevních cév, které zásobují mozek s okysličené krve ucpe.

Toto přerušení toku krve do mozku, znamená, že mozek nemůže provádět některé z jeho normální funkce správně, což vede k příznakům, jako je nezřetelná řeč a slabost.

V TIAs, zablokování rychle vyřeší a krevní zásobení vrátí váš mozek do normálu dříve, než je nějaká významná škoda. V plném zdvihu, průtok krve do mozku je narušena mnohem déle, což vede k těžkým poškozením mozku problémů a dlouhodobějších.

Krevní sraženiny

Ucpání v cévách odpovědné za většinu TIAs je obvykle způsoben krevní sraženinou, která se vytvořila jinde v těle a cestoval do krevních cév zásobujících mozek, ačkoli to může být také způsobena kousky mastného materiálu nebo vzduchových bublin.

Ve velmi vzácných případech, TIA může být způsobeno malým množstvím krvácení do mozku, známé jako krvácení.

Kdo je nejvíce ohrožen?

Krevní sraženiny, které způsobují TIA obvykle tvoří v oblastech, kde tepny byly zúžených nebo blokovaných v průběhu času podle nahromaděním tukových depozit, známých jako plakety. Tyto plaky jsou tvořeny během procesu zvaném ateroskleróza.

Jak člověk stárne, tepny může být užší přirozeně, ale některé věci mohou nebezpečně zrychlit proces. Tyto zahrnují

Typ nepravidelný srdeční tep nazývá fibrilace síní může také způsobit TIA. To může vést k tvorbě krevních sraženin, které unikají ze srdce a uváznout v krevních cévách zásobujících mozek.

Určité věci se mohou zvýšit své šance na TIA. Některé z těchto faktorů jsou proměnlivé – jako je váš životní styl.

Některé z hlavních rizikových faktorů pro TIA jsou

Řešení věcí, které můžete změnit pomůže snížit riziko vzniku TIA, nebo snížit vaše šance nebo mít plný zdvih v budoucnu.

Přečtěte si o prevenci TIA.

Země Afriky, Karibiku lidé mají vyšší riziko vzniku vysokého krevního tlaku a cévní mozkové příhody než u běžné populace. Zjistěte, jak snížit riziko