Tranzitorní ischemická ataka (TIA) – Léčba

Přestože příznaky tranzitorní ischemické ataky (TIA) odezní během několika minut nebo hodin bez jakéhokoliv zvláštního zacházení, budete potřebovat lékařské ošetření s cílem zabránit další TIA nebo plný zdvih vyskytující se v budoucnosti.

TIA je varovným signálem, že jste za výrazně zvýšeným rizikem které mají plný zdvih v blízké budoucnosti, s nejvyšším rizikem v následujících dnech a týdnech po útoku.

Mrtvice je vážný zdravotní stav, který může způsobit trvalou invaliditu a mohou být v některých případech fatální, ale vhodná léčba po TIA může pomoci snížit riziko vzniku mít jeden.

změny životního stylu

Léčba bude záviset na individuálních okolnostech, jako je váš věk a zdravotní historii. Zdravotnický tým může diskutovat o možnosti léčby s vámi, a informovat vás o možných přínosech a rizicích.

Je pravděpodobné, že budete upozorněni na změny životního stylu můžete udělat, aby snížit riziko mrtvice, kromě nabízené léky k léčbě základní příčinu vašeho TIA.

Léky

Můžete také potřebovat chirurgický zákrok jako součást léčby.

Existuje celá řada změny životního stylu můžete udělat, které mohou pomoci snížit vaše šance na mozkové mrtvice po TIA.

Tyto zahrnují

Přečtěte si více o tom, jak mohou změny životního stylu pomůže zabránit TIA nebo cévní mozkovou příhodu.

Kromě změny životního stylu, většina lidí, kteří prodělali TIA bude muset vzít jednu nebo více denních léky do nekonečna, které pomáhají snižovat jejich šance na mozkové mrtvice nebo jiný TIA.

Některé z hlavních léků užívaných jsou uvedeny níže.

Krevní destičky jsou krevní buňky, které pomáhají srážení krve (zahuštění). Je-li k poškození krevních cév, destičky držet spolu tvořit krevní sraženiny, aby se zabránilo krvácení.

Chirurgie

Protidestičková léčiva působí tak, že snižuje schopnost krevních destiček držet pohromadě a tvoří sraženin. Pokud jste měli TIA, je pravděpodobné, že vám bude nabídnuta antiagregační léky.

Jízdě po TIA

Dva běžné antiplatelets nabízeny lidem, kteří měli TIA jsou aspirin a clopidogrel. Aspirin může také někdy být užíván s jiným lékem zvaným antiagregační dipyridamole protože to může být účinnější než užívání těchto léků samostatně.

Hlavními nežádoucí účinky na funkci destiček léky patří poruchy trávení a zvýšené riziko krvácení – například, můžete krvácet déle, pokud si sami vyjmout, a můžete snadno udělat modřiny.

Přečtěte si více o aspirin a klopidogrel.

Antikoagulační léky mohou přispět k prevenci vzniku krevních sraženin změnou chemického složení krve způsobem, který zabraňuje srážení.

Oni jsou obvykle nabízeny lidem, kteří měli TIA-li krevní sraženina, která způsobila vaše TIA vznikl ve svém srdci. Toto je často kvůli podmínce volal fibrilace síní, což způsobuje vaše srdce bít nepravidelně.

Warfarin, rivaroxaban, dabigatran a apixaban jsou příklady antikoagulancií nabízených některými lidmi, kteří měli TIA.

Vedlejším efektem všech antikoagulantů je riziko krvácení způsobené snížením schopnosti krvi, aby sraženiny. Možná budete potřebovat pravidelné krevní testy, zatímco užíváte warfarin, takže lékaři mohou zajistit Vaše dávka není příliš vysoká nebo příliš nízká.

Více informací o antikoagulanty.

Pokud máte vysoký krevní tlak (hypertenze), bude vám nabídnuta typ léku nazývaný antihypertenzní získat nad ním kontrolu. Důvodem je, že vysoký krevní tlak významně zvyšuje riziko vzniku TIA nebo cévní mozkovou příhodu.

Existuje mnoho různých druhů léků, které mohou pomoci kontrolovat Váš krevní tlak, včetně

Lékař vám poradí o tom, které Antihypertenzní je pro vás nejvhodnější. Někteří lidé mohou být nabízeny kombinaci dvou nebo tří různých léků.

Přečtěte si více o léčbě vysokého krevního tlaku.

Máte-li vysoký cholesterol, budete poučeni, aby se lék známý jako statiny. Statiny snižují hladinu cholesterolu v krvi tím, že blokuje enzym v játrech, která vyrábí cholesterol.

Statiny mohou také pomoci snížit riziko vzniku cévní mozkové příhody bez ohledu na vaše hladina cholesterolu je, takže vám může být nabídnuta statiny, i když vaše hladina cholesterolu není příliš vysoká.

Příklady statinů často nabízené lidem, kteří měli TIA zahrnují atorvastatin, simvastatin a rosuvastatin.

Více informací o statiny.

V některých případech, chirurgický zákrok nazývá karotické endarterektomii lze doporučit poté, co TIA.

Krční endarterektomie je operace, která zahrnuje odstranění části výstelky krční tepny, a jakékoli zablokování, který vybudoval v tepně.

Krční tepny dodávat krev do mozku. Při mastné usazeniny uvnitř krčních tepen, které ztvrdnou a úzká, což je mnohem obtížnější pro průtok krve v nich.

Toto je známé jako ateroskleróza, a to může vést k TIAs a mrtvice, pokud je přívod krve do mozku se stává narušen.

Tím odblokování krční tepny u lidí, jejichž hlavní dopravní tahy byly mírně nebo silně zúžil, krční endarterektomie může výrazně snížit riziko mozkové mrtvice nebo jiný TIA.

Více informací o krčních endarterectomies.

Ačkoli TIA by neměla mít žádný dlouhodobý vliv na vaše každodenní činnosti, je nutné okamžitě zastavit řízení.

Pokud váš lékař je šťastný, že jste udělali dobrý oživení a nejsou tam žádné trvalé následky po jednom měsíci, můžete začít znovu řídit.

Nemusíte informovat DVLA, ale měli byste kontaktovat svého řidičského pojišťovnu.

15/10 /

15/10 /

Miliony lidí již měli svůj volný “midlife MOT”. Zjistěte, proč se tento zdravotní check-up je tak důležité