rakovina kostí – Carol příběh

Carol Starkey, od Bromsgrove, Worcs, byl diagnostikován s rakovinou kostí v rameni jen tři týdny poté, co začala univerzitu.

“Bylo února 2006, kdy jsem poprvé všiml bolesti v mé pravé rameno. Myslel jsem, že to bylo vytáhl sval a očekával jsem to vyřeší samo, ale to se nestalo. Bolest by mě probudí v noci a cítil jsem to, když jsem jel.

“Šel jsem do svého praktického lékaře, který myslel jsem studoval příliš tvrdé a že by to mohlo být opakovaného přetěžování (RSI) z používání počítače. Řekl mi, aby se léky proti bolesti. Bolest nezastavil a po dovolenou na Sicílii, vrátil jsem ho vidět. Poslal mě na senzorické, myslel, že by mohl být zánět šlach. Také jsem měl ultrazvuk a akupunktura, ale bolest ještě nezmizel.

“Pak jednoho dne, když jsem se dostat ven z bazénu, moje pravá ruka zcela ustoupila. Bylo to opravdu bolestivé a já jsem ztratil veškerou moc v něm asi půl hodiny.

“Můj GP mi dal injekcí kortizonu, který on říkal, že mi udržet bez bolesti po dobu dvou týdnů, což bylo přesně to, co jsem chtěl. Byl jsem pryč do Hondurasu pro expedici, která zahrnovala chůzi, turismus a potápění. zvládl jsem se, ale nemohl jsem spát, jak jsem byl ve stálé bolesti a neměl jsem sílu v paži, aby zrušila cokoliv.

“GP pak mě vyšetřil specialista, který řekl bych měl mít další průběh kortizonu. O několik týdnů později jsem se cítil mé rameno pop, po níž následovala nejvíce nesnesitelné bolesti. Poprvé jsem viděl velkou bouli na přední straně mého ramene, které jsem si myslel znamená, že byla dislokována. Šel jsem rovnou do A & E.

“Měl jsem rentgen, který ukazoval dvě zlomeniny pažní kosti (dále jen kosti v horní části paže). Doktor mi řekl, že potřebuje další šetření a odkázal mě na Královské ortopedická nemocnice v Birminghamu.

“Po několika kontrolách, rentgenů a biopsie, doktor mi ukázal rentgen paušální na mém rameni. Když se zmínil rakovinu slovo, to přišlo jako kompletní bomba. Jsem neměl tušení, jak bych nikdy ani neslyšel o rakovinu kostí.

“Nebyl jsem rozrušený myšlenkou léčby. Ani byl vadilo mi, že přijdete o vlasy. Byl jsem rozrušený tím bych nebyl schopen udělat vodních sportů v budoucnu. Nikdy mě nenapadlo, že bych mohl nepřežila.

“I když to trvalo osm měsíců získat diagnózu, léčba začala o něco více než o týden později. Šel jsem do mladistvého jednotky na Elizabeth nemocnice královny, Birmingham. Bylo to brilantní a to dělalo tak velký rozdíl, aby byl s lidmi z mého vlastního věku. Byl jsem velmi vděčný za to.

“Měl jsem šest cyklů chemoterapie, což znamenalo tři týdny v nemocnici, po kterém následují dva týdny doma pro každý cyklus. Byl jsem zpočátku velmi nemocný a strávil hodně času v nemocnici. Trvalo přes celý svůj život.

“Nádor udělal zmenšovat, ale ne tolik jako lékaři by si přál, takže jsem musel mít radioterapii. Po druhém cyklu chemoterapie, v lednu 2007, měl jsem operaci. V operaci tříhodinové, oni odstranili 20cm mého pažní kosti a nahradil jej s kovovou umělé kosti.

“Bylo to těžké na první pohled – potřeboval jsem praku po dobu šesti týdnů a moje ruka byla poměrně slabá. Bylo těžké nakrájíme jídlo a psát, ale fyzioterapeut a procvičování pomohlo hodně. Teď můžu uvařit většinu věcí, které jsem býval schopen.

“Já jsem se vrátil do některých sportech, taky. Mohu plavat prsa a začaly řídit motorové čluny a znovu kánoe. Děláme hodně chůzi jako rodina a byl jsem schopen to udělat znovu. Můj fitness vrátil poměrně rychle. Je smutné, že nikdy nebudu moci dělat kontaktní sport, protože tam je příliš mnoho nebezpečí protézy dostat vytlačil.

“Moje rada pro mladého člověka, který má podezření, že může mít rakovinu kosti, je přemýšlet o hledání druhý názor, pokud vaše bolest není brán vážně. Také, nenechte se odradit léčby. Prvních pár týdnů chemoterapie jsou nejhorší. Za to, že to bude lepší.