Obr arteritida (temporální arteritida) – Příznaky

Nejčastějším příznakem z artérii velkých buněk (GCA) je bolest hlavy, i když někteří lidé také zkušenosti čelist bolesti a problémy se zrakem.

Symptomy obvykle se vyvíjejí poměrně rychle, i když mnoho lidí, zpráva další příznaky, jako je ztráta hmotnosti nebo únava, týdny nebo měsíce předem.

Asi dvě třetiny lidí s obřím arteritida zkušeností bolestí hlavy, která se vyvíjí najednou. Nejčastěji postihuje přední nebo boční části hlavy (chrámy), ale může také ovlivnit horní a zadní části hlavy, nebo za ušima. Tyto oblasti mohou také cítit nabídku.

Bolest hlavy

Mnoho lidí s obřím arteritidy popsali bolesti hlavy, jak se nepodobá žádnému typu bolesti hlavy, které jsem zažil předtím. Léky proti bolesti, jako je paracetamol, nejsou obvykle účinné při léčbě bolesti.

Váš skalp mohou také cítit bolest a řízení při kartáčování vlasů. V mnoha případech tepny v chrámech (temporální tepnách), jsou viditelně oteklé.

Problémy bolesti a vize čelisti

Ačkoliv je to méně časté, lidé s obřím arteritidy Může také dojít k čelisti bolest (čelist klaudikační) a problémy s viděním.

bolest čelisti obvykle dochází při žvýkání nebo mluvit. Bolest se obvykle zastaví, když je čelist odpočíval. V některých případech je bolest je cítit v jazyku.

Poruchy vidění ovlivňovat asi jeden z pěti lidí s obřím arteritidy. To může být v jednom nebo obou očí. To bylo popisováno jako jako mít odstín pokrývající vaše oko. Neléčí, může to vést až k oslepnutí.

Mnoho lidí pocítí epizody dvojité vidění, než dojde ke ztrátě zraku.

Ostatní společné příznaky artérii velkých buněk zahrnují

To je velmi důležité, aby artérii velkých buněk je považován za co možná nejdříve, aby se snížilo riziko oslepnutí. Nicméně, toto může být obtížné, protože počáteční příznaky artérii velkých buněk může být často nejasný.

Varovné signály, že vaše vize může být ohrožen zahrnují

Dalšími příznaky

neprodleně kontaktovat svého lékaře, pokud se u Vás objeví některý z těchto příznaků. Pokud to není možné, volejte 111 nebo na místní out-of-service hodin.

Kdy vyhledat lékařskou pomoc

polymyalgia rheumatica

Přibližně polovina lidí s obřím arteritidy také může objevit onemocnění, které způsobuje zánět svalů zvaných polymyalgia rheumatica.

Pokud máte obrovský arteritida, a proto můžete mít také příznaky polymyalgia rheumatica, jako ramen, šíje a bolesti kyčle a svalová ztuhlost.

Zjistěte více o hlavních typů bolestí hlavy a kdy byste měli vyhledat lékařskou pomoc