Děloze (dělohy) s rakovinou – Příčiny

Není přesně známo, co způsobuje rakovinu dělohy, ale některé věci může zvýšit riziko vzniku ji.

Rakovina začíná změna (mutace) ve struktuře DNA v buňkách, které mohou ovlivnit jak rostou. To znamená, že buňky růst a množit nekontrolovaně, produkovat kus tkáně nazývá nádor.

Pokud se neléčí, rakovina může růst a šířit do dalších částí těla, a to buď přímo, nebo prostřednictvím krve a lymfatického systému.

Zvýšené riziko

Byla identifikována řada věcí, které zvyšují riziko vzniku rakoviny dělohy. Některé z nich jsou uvedeny níže.

Riziko vzniku rakoviny dělohy se zvyšuje s věkem. Většina případů se vyskytuje u žen ve věku 40 až 74 let, přičemž pouze 1% případů byl diagnostikován u žen mladších 40 let.

Riziko vzniku rakoviny dělohy je spojeno s expozicí organismu na estrogen. Estrogen je jedním z hormonů, které reguluje reprodukční systém u žen.

Hladiny estrogenu a progesteronu v těle, jsou obvykle v rovnováze s sebou. Pokud se estrogen není udržován v rovnováze progesteronem, hladina v krvi může zhoršit. To se nazývá bez odporu estrogen.

Po menopauze, tělo přestane produkovat progesteron. Nicméně, stále existuje vyrábí malé množství estrogenu. To bez odporu estrogen způsobuje, že buňky endometria rozdělit, což může zvýšit riziko vzniku rakoviny dělohy.

Vzhledem k souvislosti mezi zvýšenými hladinami samotných estrogenu a rakoviny dělohy, hormonální substituční terapie estrogen-only (HRT) by měla být dána pouze žen, kterým byla děloha chirurgicky odstraněny (hysterektomii).

Ve všech ostatních případech, a to jak estrogen a progesteron (kombinace HRT), je nutno použít v HRT pro snížení rizika rakoviny dělohy.

Jako estrogen mohou být vyrobeny v tukové tkáni, že trpí nadváhou nebo obezitou zvyšuje hladinu estrogenu v těle. Tím se výrazně zvýší vaše šance na vzniku rakoviny dělohy.

Ženy, které jsou obézní mají třikrát větší pravděpodobnost vzniku rakoviny dělohy ve srovnání s ženami, které jsou zdravé hmotnosti. Velmi obézní ženy jsou šestkrát větší pravděpodobnost vzniku rakoviny endometria ve srovnání s ženami, které jsou zdravé hmotnosti.

Jeden způsob, jak posoudit, zda vaše váha je zdravé, je vypočítat index tělesné hmotnosti (BMI). V mnoha částech světa, lidé s BMI mezi 25 a 30 trpí nadváhou, a ty s indexem nad 30 jsou obézní.

Ženy, které neměli děti jsou vystaveni vyššímu riziku vzniku rakoviny dělohy. To může být proto, že zvýšené hladiny progesteronu a snížené hladiny estrogenu, ke kterým dochází v průběhu těhotenství mají ochranný účinek na sliznici dělohy.

Ženy, které jsou léčeny tamoxifenem (v hormonální léčbě rakoviny prsu), může být zvýšené riziko vzniku rakoviny dělohy. Nicméně, toto riziko je převáženo výhodami, které poskytuje tamoxifen v prevenci rakoviny prsu.

Je důležité navštívit svého lékaře, pokud užíváte tamoxifen a zaznamenat jakékoliv abnormální krvácení z pochvy.

Ženy s diabetem jsou dvakrát větší riziko výskytu rakoviny dělohy jako ženy bez podmínky.

Diabetes způsobuje zvýšení množství inzulínu v těle, což může zvýšit hladiny estrogenů.

Mnoho žen s diabetem typu 2, jsou také nadváhu, což dále zvyšuje riziko.

Ženy se syndromem polycystických ovarií (PCOS) jsou vystaveni vyššímu riziku vzniku rakoviny dělohy, protože mají vysoké hladiny estrogenu v jejich orgánech.

Ženy s PCOS mají více cysty ve vaječnících, které mohou způsobit příznaky, jako je nepravidelný nebo světelných jevů nebo vůbec žádné období vůbec, stejně jako problémů otěhotní, přibývání na váze, akné, a nadměrný růst vlasů (hirsutismus).

Hyperplazie endometria je, když děložní sliznice se stává silnější. Ženy s podmínkou, mohou být vystaveni zvýšenému riziku vzniku rakoviny dělohy.

Chcete se dozvědět více?

03, / 01 /

03, / 01 /

Jste zdravá váha pro vaší výšce? Použijte tento jednoduchý interaktivní nástroj zjistit,